Proč chodí lidé do práce?

20. 5. 2024   PhDr. Vojtěch Bednář

Tato otázka vypadá na první pohled jednoduše, ale jednoduchá není. Pokud na ni umíme odpovědět, umíme je motivovat, aby do práce chodili rádi.

Klíčová role vedoucích na úrovni středního managementu

13. 5. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Ve struktuře každé organizace hrají vedoucí středního managementu zásadní roli. Jsou spojnicí mezi vedením firmy a zaměstnanci na operativní úrovni. Jejich úkolem není pouze řídit denní provoz a dosahovat cílů, ale také vytvářet a udržovat pozitivní firemní kulturu. Mají zásadní vliv na atmosféru v týmu, produktivitu a celkový úspěch organizace.

Dezinformace ve firmách: Proč vznikají, co mohou způsobit a jak jim předcházet

15. 4. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Ve firmách se dezinformace mohou šířit rychle a snadno. Někdy je můžeme skupinově označovat jako DFŠ, drby fámy šuškandy. Ale jak se vlastně šíří a co mohou způsobit? A co ještě důležitější, jak jim předejít a jaká opatření přijmout?

Vystupování z komfortní zóny

25. 3. 2024   Mgr. Petr Hlušička

V poslední době se hodně zmiňuje význam vystoupení z komfortní zóny jako klíče k osobnímu a profesionálnímu růstu. To platí zejména v zaměstnání, kde se stále měnící prostředí a dynamické pracovní vztahy vyžadují schopnost adaptace a inovace.

Role vedoucího při náročných okamžicích

4. 3. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Okamžiky, kdy se ve firmě musí otevřít a řešit nepříjemné téma, tak se role vedoucího stává o to zásadnější. V těchto momentech se projeví kompetentnost a vyzrálost jednotlivých vedoucích, kteří musí umět zklidnit vášně, zastabilizovat tým, vykomunikovat danou situaci a veškerou energii zaměřit konstruktivním směrem.

Vliv příležitostí k růstu na zaměstnance

19. 2. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Podle nových studií je jedním z hlavních důvodů, proč zaměstnanci opouštějí práci, nedostatek příležitostí k růstu. Proč to tak je a jak to případně změnit?

Reakce na ekonomickou nejistotu

22. 1. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Tváří v tvář ekonomickým otřesům a nejistotě mnoho lidí reaguje na danou situaci velmi podobně jako při vyrovnávání se s náhlou ztrátou milované osoby. Tento proces vyrovnávání dle Küblerové-Rossové, který má pět oddělených fází, je v mnohém totožný s reakcemi lidí na situace, které zásadně mění náš život.

Systém nástupnictví ve firmách

8. 1. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Vytvoření funkčního plánu nástupnictví je z dlouhodobého hlediska klíčové pro fungování libovolné firmy. Už jeho dodržování a systematická podpora může být náročná, ale pokud narazíte na vedoucího, který je žábou na prameni, tak téměř nemožná. Podstata spočívá v tom, že má-li být plán nástupnictví účinný, musí mít klíčoví zaměstnanci příležitost růst. Tomu ale někdy může bránit jejich přímý nadřízený.

Komunikace změn a náročných rozhodnutí

20. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V průběhu doby se dostáváme do situací, kdy je firma nebo tým v náročném období a musíme realizovat nepopulární změny nebo zavést nepříjemné opatření. I přes nepopiratelnou náročnost těchto fází se jedná o příležitost, kdy můžeme nejen zefektivnit nefunkční procesy, ale také upevnit vztahy v týmu a podpořit k růstu své podřízené.

Řízení velkých týmů

6. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Řízení velkého týmu může někdy vyvolávat pocit, že jsme spíš ve vleku aktuální úkolů, než že řídím kolektiv. A často spíše udržujeme křehkou rovnováhu, než že systematicky vedeme a rozvíjíme svůj kolektiv a jejich potenciál. Výzvou je vytvořit prostředí, ve kterém se všichni cítí podporováni, přebírají iniciativu a zodpovědnost za svou práci, a to i v době vaší nepřítomnosti. Abyste se s těmito složitostmi vypořádali a vytvořili efektivní systémy řízení, existují strategie, které můžete zavést.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520